Değerli Meslektaşlarımız,

“IX. Ulusal Anorganik Kimya Kongresi”, 16-19 Mayıs 2024 tarihlerinde Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü tarafından Ankara’da düzenlenecektir. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, başkentimiz Ankara’da gerçekleştirilecek olan bu geleneksel kongreye sizleri davet etmekten büyük mutluluk ve gurur duymaktayız.

Temel bilimler ve teknolojideki ilerlemeler, sentetik ve uygulamalı Anorganik Kimya biliminde de geleceğe yön verecek çarpıcı gelişmelere yol açmıştır. Yaklaşık 100.000 anorganik bileşiğin bulunduğu gezegenimizde, özellikle “enerji, kataliz, biyoloji-tıp” alanlarında kullanılabilecek “daha etkin, daha temiz ve daha ucuz” yeni moleküllerin ve malzemelerin keşfi, sürdürülebilir bir geleceğe erişilmesinde önemli rol oynayacaktır. Bu amaçla; kongremiz kapsamında “koordinasyon kimyası, supramoleküler bileşikler, organometalik kimya, kataliz, tepkime mekanizmaları, enerji ve fotokimya, biyoinorganik kimya ve metalik enzimler, katı hal kimyası, inorganik-organik malzemeler” konularında çalışan bilim insanlarının ve uygulayıcıların bir araya gelmesiyle son gelişmelerin tartışıldığı ve yeni eğilimlerin tanıtıldığı bir platform oluşturulacaktır.

Uluslararası katılımlı kongremize yurt dışından ve içinden davet edilecek uluslararası tanınırlığı olan değerli konuşmacıların özellikle genç akademisyenler, araştırmacılar ve öğrencilere önemli aktarımlar sağlaması beklenmektedir. Sanayi ve firma temsilcilerinin de katkısıyla çeşitli alanlarda ortaya çıkacak olan iş birliği fırsatları da bilimsel gelişmeleri teşvik edecektir. Kongre sunum dili Türkçe ve İngilizcedir, katılım sözel ve poster bildiri şeklinde olacaktır. Kongrede sosyal etkinlikler kapsamında Anıtkabir ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyaretleri düzenlenecektir.

Kongremizin bilimsel ve sosyal anlamda yararlı ve başarılı olmasını diler, verdiğiniz destek için şimdiden teşekkür eder, Ankara’da görüşebilmek dileği ile saygılar sunarız.

Prof. Dr. Nurşen Altuntaş Öztaş

Kongre Başkanı